Tagged Tags: ,

Çocuklarımızı geleceğe hazırlamak söz konusu olduğunda, çocuklarımızın kodlamayı öğrenmelerine yardımcı olmak yapabileceğimiz en iyi birkaç şeyden birisidir. 

Kodlama, çocukların akademik başarısının artmasına yardımcı olurken, sabır,planlama ve problem çözme gibi nitelikleri oluşturmasını sağlar. Ayrıca günümüz çocukları için çok değerli olan 21. yüzyıl becerilerini kazanmasına yardımcı olur.

Kodlama Akademik Başarıyı Artırır

  1. Matematik: Kodlama, çocukların soyut kavramları görselleştirmelerine /somutlaştırmasına yardımcı olur, gerçek dünyadaki problemleri okulda öğrendiği matematik ile çözmesini sağlayarak öğrenmenin kalıcı olmasını sağlar ayrıca matematiği eğlenceli ve yaratıcı hale getirir!
  1. Dil Gelişimi: Kodlama yaparak planlama becerileri gelişmiş ve az sözle çok şey anlatmanın değerini kavramış çocuklar daha iyi yazma becerilerine kavuşur ve kodlama araçlarını kullanarak öyküleme (storytelling) becerilerini arttırırlar.
  1. Yaratıcılık: Kodlama, çocukların deneyerek ve tekrar ederek kalıcı öğrenmelerini ve yaratıcılıklarının ortaya çıkmasını sağlar.
  1. Güven: Kodlama ile problem çözme becerilerini artıran çocuklarımızın kendilerine olan güvenleri artmaktadır.

Kodlama Çocuklara Destekleyici Beceriler (Soft Skills) Kazandırır

  1. Odaklanmak ve Organize Olmak: Çocuklar kodlama yeteneklerini geliştirip daha fazla  karmaşık kodlar yazdıklarında buna paralel olarak daha iyi odaklanma ve organize olma yeteneğine sahip olurlar.
  1. Psikolojik Dayanıklılık ve Sabır:  Kodlamanın ayrılmaz parçası hataları bulup ayıklamaktır (debuging) ve Zorluklarla başa çıkmak için ihtiyacımız olan psikolojik dayanıklılık (resilience) ve sabrı geliştirmek için bundan daha iyisi olamaz.
  1. İletişim: Kodlama mantıksal iletişimi öğretir, hem sözel hem de yazılı becerileri güçlendirir. Kodlama öğrenmek yeni bir dil öğrenmek demektir.

Kodlama Çocuklarımızın Geleceğine Işık Tutar

  1. Güçlendirici (Empowerment): Kodlama çocukların gurur duydukları, gerçekten fark yaratan inanılmaz projeler yapmalarını sağlıyor. kodlama öğrenen ve çevresine fayda ürettiğini hisseden çocuklar daha hoşgörülü oluyor, çevresi ile daha pozitif ilişkiler kuruyor ve daha yardımsever oluyorlar.
  1. Yaşamsal Beceriler: Kodlama, dijital çağda en temel okur yazarlıktır ve çocukların etrafındaki teknolojiyi anlamaları ve onu dönüştürebilmeleri için çok önemlidir.
  1. Kariyer Hazırlığı: Teknoloji alanında çalışanlara büyük talep var; ayrıca genç yaşta kodlamada uzman olması çocuklara seçtikleri herhangi bir alanda da üstünlük sağlar!

Robokodkids olarak 17 yıllık tecrübemizle bizler kodlamayı çocuklar için eğlenceli ve kolay hale getiriyoruz! 

Kodlamaya yeni başlayan çocuklarımıza önce unpluged (bilgisayarsız) etkinlikler ve sonrasında code.org ve tynker ve diğer platformlarından algoritmayı öğretiyoruz ve blok tabanlı programlamaya giriş yapıyoruz.

Algoritma bizim için çok önemli çünkü bütün programlama dillerinin temelinde algoritma vardır. Doğru algoritma oluşturmak sonraki kodlama ve robotik aşamalarında bizim rehberimiz olacaktır. Aksi takdirde algoritma öğretmenden kodlama yada daha kötüsü robotik etkinlikleri yapmak çocuklar için ezber ve oyun oynamaktan öteye gitmeyecektir.

Algoritma oluşturmayı öğrenen ve Blok tabanlı kodlama ile tanışan çocuklarımıza elektrik ve elektronik ile tanıştırmak. Elektronik devrelerin çalışma prensiplerini öğretmek için çocuklar için geliştirilmiş elektrik deney setlerimizi kullanıyoruz. 5 yaşından itibaren çocukların bile kullanabildiği bu deney setleri ile çocuklarımız…….