Tagged Tags: , , ,

İyi de bu öğrendiklerim ne işime yarayacak?” herkes hayatında en az bir kez bu soruyu kendine sormuştur sanırım. Robokodkids olarak kodlama ve robotik becerilerini kullanarak çocuklar için matematiği eğlenceli hale getiriyoruz ve onlara okulda öğrendikleri teorik bilgileri pratiğe dökerek gerçek hayatta kullanma fırsatı veriyoruz. en önemlisi gerçek hayata dair problemleri çözmelerini sağlıyoruz.

Yapılan araştımalar göre kodlama eğitimi alan çocukların matematik dersin de aldığı notlar da hatırı sayılır yükselişler görülmekte.  Çocuklar kodlamayı öğrendiklerinde, problem çözme, algoritmik ve sayısal düşünme gibi bilgi işlemsel becerileri geliştirirler. Aynı zamanda Robokodkids de kodlama öğrenirken çok eğlenirler 🙂

Kodlama ile  çocukların matematik öğrenmesine yardımcı olmanın birkaç yolu var:

Kodlama, çocukların soyut kavramları görselleştirmesine yardımcı olur

Soyut matematik kavramlarını kavramak birçok çocuk oldukça zordur. Ebeveynler, öğretmenler ve teknoloji uzmanları çocukların soyut matematik kavramlarını görselleştirmelerine yardımcı olmak için kodlamayı ve robotik etkinlikleri kullanabilir.

Çocuklar matematik kavramlarının gerçek dünyada nasıl kullanıldığını keşfederler

Çocuklar birçok karmaşık matematik problemini kodlama ve robotik ile görselleştirebilir örneğin A şehrinden B şehrine giden araçların hızı gibi problemlerin çözümlerini robotik ve kodlama yaparak çok daha kolay öğrenebilirler.

Kodlama, problem çözme becerilerini öğretir

Kodlama matematiksel düşünmeyi öğretmek için harika bir araçtır. çocuklar program kodladıklarında yada içerisindeki hataları ayıkladıklarında problem çözme alıştırması yapmış olurlar. Ayrıca code.org, Tynker ve Scracth ile yapacağımız blok tabanlı kodlamalar matematikte örüntü, perspektif gibi konuları öğrenmek için de harika bir yol.