Tagged Tags: , , ,

Günümüz ekonomisinde, sürekli gelişmeye devam eden teknoloji endüstrisinin taleplerini karşılamak için acil olarak kodlama becerilerine sahip insanlara ihtiyaç var.

Bu nedenle çocuklarımızı kodlama ile tanıştırmak, onların geleceği için çok önemli bir yatırımdır. kodlama bir 21. yy becerisidir. ( Bknz: PMI tarafından belirlenen 21. yy becerileri nedir?)  Günümüzde teknolojinin hızla ilerlemesiyle, kodlamada dil bilgisi ve matematik kadar gerekli bir beceri haline gelirken, çok geniş bir yelpazede ki meslekler için de aranılan bir özellik oldu.

Kodlamanın çocuklarımızın geleceğine yön vereceğini düşünmemizi sağlayan 3 önemli başlık;

  1. Kodlama becerilerine olan yüksek talep

Teknoloji endüstrisi sürekli yeni çalışanlara ihtiyaç duyuyor. üstelik sadece kod yazan programcılara yada bilgisayar bilimlerinden mezunlara değil, grafik tasarımcıları, yazılım mühendisleri, yapay zeka uzmanları, dil bilimciler, matematikçiler ve daha birçok alanda ihtiyaç var.

Yukarıdaki grafikte de gösterildiği gibi 2020 yılında 500 milyar dolarlık 1.4 milyon iş fırsatının olduğu pazarda 400.000 bilgisayar bilimleri öğrencisi var. Özetle 1.000.000 daha fazla iş var.

Bu alanların herhangi birinde çalışmak ve java script, python veya herhangi bir yaygın programlama dilini kullanarak kod yazabilmek gelecekte güvenli ve istikrarlı bir işe sahip olabilmek için önemli bir adım.

  1. Kodlama, Çocukları Lise ve sonrasına hazırlıyor

Yabancı dil gibi, kodlama becerileri de en iyi erken yaşlarda öğrenilir. Çocuklar, bir kodlama problemini basamaklara ayırmak ve problemi çözmek için gerekli olan düşünme becerilerini akıcı olarak yaptığında, herhangi bir kodlama diline çok daha kolay geçecektir.

Robokodkids olarak çocuklarımıza problem çözme becerilerini ve blok tabanlı kodlamayı oyunlaştırılmış kurslarla öğreterek javascript ve python gibi kodlama dillerine geçişini sağlıyoruz. ileri seviyelerde arduino elektronik devre kartı programlama, web sitesi hazırlama, mobil uygulama yazma yada photoshop gibi derslerimizle gelişimlerine katkı veriyoruz.

  1. Kodlama Yaşam Boyu Sürecek Bir Beceridir

Çocuğunuz büyüdüğünde bilgisayar bilimi dışında bir şeyler yapmak isterse bile, kodlama becerileri birçok alanda ona faydalı olacaktır ve avantaj sağlayacaktır. Kodlama çocuklarımıza problem çözme, organize olma, matematik, hikayeleştirme, tasarım ve daha fazlasını öğretir! Kodlamanın güzelliği, hayatın farklı yönleri için kullanışlı olması ve çocukların kendilerini yaratıcı bir şekilde ifade etmelerine olanak tanımasıdır.

En önemlisi, kodlama yeteneği, çocukları pasif tüketicilerden yenilikçi ve içerik oluşturan üreten bireylere dönüştürüyor; her teknolojiyi sadece bir oyuncak olarak görmelerinin önüne geçiyor. Teknolojiyi problemleri çözen ve yaratıcılıklarını geliştiren araçlar olarak görmelerini sağlıyor